Svensk Försäkring välkomnar förslagen om Kompletterande bestämmelser om flexiblare regler för utbetalning från pensionsförsäkring.
Den 1 januari 2025 infördes en möjlighet för pensionärer, som har påbörjat uttag av tjänstepension och privat pensionsförsäkring, att pausa utbetalningen under de fem första åren. Det blev även möjligt att ändra utbetalningstiden från exempelvis fem år till en längre utbetalningstid. Möjligheten att göra uppehåll i utbetalningarna har funnits sedan tidigare inom det allmänna pensionssystemet.
Eva Erlandsson, senior ekonom
– Ur försäkringstagarnas perspektiv är det önskvärt att utbetalningarna över tid är någorlunda jämna. Det är därför mycket positivt att det nu lämnas förslag som gör det möjligt, säger Eva Erlandsson, senior ekonom på Svensk Försäkring.
Utbetalningar från en pensionsförsäkring ska göras med samma eller med stigande belopp under de första fem utbetalningsåren – den så kallade femårsregeln. Bakgrunden till regeln är, enkelt uttryckt, att sparandet är till pension och att utbetalningar från försäkringen därför ska vara jämna och varaktiga över tid.
Femårsregeln har tidigare kunnat uppfyllas genom att en nödvändig omräkning av utbetalningarna, till följd av exempelvis ändrade försäkringstekniska antaganden, har skjutits fram till efter de första fem utbetalningsåren. Möjligheten till pausning innebär att det kommer att vara oklart hur lång tid som faktiskt kommer att förflyta under de första fem utbetalningsåren.
De nu lämnade förslagen innebär att det införs undantag från femårsregeln om en sänkt utbetalning beror på ändringar av försäkringstekniska antaganden som tillämpas vid beräkningen av utbetalningens storlek, uttag av avgifter som följer av försäkringsavtalet eller ändringar av antalet utbetalningar per år.
De nya bestämmelserna föreslås träda i kraft den 1 januari 2026.